Νίκη της Βολίδας & κορυφή στο βόλεϊ Β Εθνικής/ ΕΣΠΕΔΕ

16

Η Βολίδα Κέρκυρας νίκησε σήμερα στο ΕΑΚΚ 3-1 σετ τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ Β Εθνικής Ανδρών/ΕΣΠΕΔΕ (Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Δυτικής Ελλάδας). Η κερκυραϊκή ομάδα μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και έχασε το πρώτο σετ με 15-25. Ωστόσο στη συνέχεια ανέκαμψε και πήρε τα επόμενα τρία σετ με 25-19,25-20 και 25-23. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα της σεζόν για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, ο οποίος παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με -15 βαθμούς, λόγω ποινών από την περυσινή αγωνιστική περίοδο, εν τούτοις μετρώντας επτά νίκες στα προηγούμενα επτά ματς είχε πετύχει να φτάσει τους +8. Από τη μεριά της η Βολίδα με τη σημερινή νίκη μετράει 7 νίκες σε οκτώ αγώνες και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Πανηπειρωτικό, που σήμερα πήρε το τρίποντο της νίκης χωρίς αγώνα, αφού η αντίπαλος του Αναγέννηση Άρτας έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα. Οι υπόλοιποι αγώνες της αγωνιστικής θα διεξαχθούν αύριο. Με τη Βολίδα (Κουλούρης) αγωνίστηκαν οι Καρδάμης, Μανέτας, Κουρής,Σουπιώνης,Πανδής, Μπάνος, Καρύδης.